انشا درمورد حضرت معصومه (س)

 از ولادت حضرت معصومه(س) تا امتداد نور ولادت ثامن الحجج (ع)

امام رضا(ع) برادر ارجمند حضرت فاطمه معصومه (س)در خانواده ای بزرگ شد که از نظر رفتار، آداب و فضایل تابناک و برجسته از دیگر مردم متمایز بودند.
پدرش انسانی جامع و کامل از فضایل و ویژگی هایی بود او از اشعه روح خود به فرزندش تابید تا مردی را پرورش دهد که ادامه دهنده راه انبیا الهی و مرویج احکام اسلام باشد.
به پیشوای هشتم شیعیان نام ˈ علیˈ ، کنیه ˈابوالحسنˈ و لقبˈرضاˈدادند. معروف ترین لقب امام رضا (ع)، عالم آل محمد است و این امر به دلیل برجستگی امام از جهت دانش های رایج در زمان خویش و آشکارسازی علوم الهی در دوران امامات خویش است زیرا امام در دوران خود مناظراتی با افراد مختلف برگزار کرده و به شبهات فرقه های مختلف پاسخ می داد.
همچنین تالیف کتب، کلمات قصار، سخنان منظوم، اندرزهای اخلاقی و اجتماعی، سخنان طبی و بهداشتی، عیون اخبارالرضا، احادیث و روایات و ادعیه ی رضوی یا تعویذهای شفابخش از جمله آثار گرانقدری است که از امام رضا(ع) برای مردم به یادگار مانده است.
امام رضا(ع) دارای خصایص اخلاقی و اجتماعی فراوانی بود ایشان به امور مسلمانان اهتمام ویژه ای داشتند به طوری که در عیون اخبار الرضا(ع)آمده است: امام همانند نیاکان بزرگوارش شبانه غذا در زنبیلی گذاشته ، بر دوش می کشید و بصورت ناشناس به در خانه ی محرومان می برد و درآمدش را صرف تبلیغ دین اسلام و کمک به مستمندان می کرد.
در این خصوص در تاریخ ذکر شده است که هرکس از امام رضا درخواستی داشت، تا آن جا که قدرت و توانایی داشت، خواسته او را برآورده می ساخت. ابن شهر آشوب در این باره نقل کرده است که: امام رضا (ع) در روز عرفه در خراسان، تمام اموال خود را در راه خدا بخشید ˈفضل بن سهلˈ گفت: این گونه بخشش زیان آور است.
امام فرمودند: نه، بلکه سودآور است؛ هرگز آنچه را که موجب اجر و پاداش اخروی است غرامت مشمار.
اسوه کامل عبودیت بودن از دیگر خصوصیات امام رضا بود، آن حضرت بسیاری از روزها را روزه می گرفت و بسیاری از شب‌ها بیدار می ماند به قدری که عبادت، راز و نیاز، خشوع در برابر حق،مناجات و سجده‌های طولانی‌شان ،زبانزد عام و خاص بود ایشان هر سه روز یک بار ختم قرآن می کردند.
امام رضا دارای ادب و احترام خاصی نیز به مردم بودند؛ ایشان در بین مردم فروتن بودند و هرگز در حق کسی جفا نکردند، بسیار بردبار و صبور و حامی مردم بودند. لطف ایشان نه تنها شامل حال انسان ها می شد بلکه دربصائر الدرجات بیان شده است که دامنه ی حمایت امام رضا (ع) شامل حیوانات نیز می شد از این رو، اگر می دید حیوانی در معرض آسیب است از او دفاع می کرد، بدین سان لقب ضامن آهو گرفت.
امام رضا (ع) ادامه دهنده راه انبیا، تولد مهدی موعود بشریت را به مردم وعده داد و در مورد خصوصیات ظاهری حضرت مهدی (عج) فرمودند: ˈنشانه و علامت قائم این است که سن حضرت زیاد است ولی از نظر چهره جوان می نماید؛ به گونه ای که اگر کسی به او نظر کند، می پندارد او در سن چهل سالگی یا کمتر است. نشانه دیگرش این که گذشت روزگار او را پیر نمی کند …ˈ
تاریخ گواهی می دهد: پیشوای هشتم در سن ۳۵ سالگی رهبری جامعه را به دوش گرفت و در انتشار احکام و معارف اسلامی و ترویج دین اسلام با تمام سختگیری های حاکم زمانش کوشید.
دوران امامتش به سه دوره تقسیم می شود: ده سال اول آن مقارن با خلافت هارون بود، ۵ سال بعد با خلافت امین و ۵ سال آخر با دوران خلافت مامون در خراسان سپری شد.
مردم علاقه ای خاص به اهل بیت پیدا کرده بودند و مامون که فردی سیاست مدار و باهوش بود برای اینکه از نزدیک رفتار امام را زیر نظر بگیرد و از محبت مردم نسبت به او کم کند، امام را به طوس فراخواند.
امام رضا (ع) با مامون شرط گذاشت که در هیچکدام از شئون سیاست و حکومت دخالت نکند، مامون این شرط را از آن حضرت پذیرفت ولی امام را به عنوان ولیعهد خویش به مردم معرفی کرد.
مامون بزرگترین و مهم ترین خلیفه عباسی، داناترین، دوراندیش ترین و در عین حال مکارترین و دو روترین آنان بود، مامون کوششهای متعددی برای کسب پیروزی نهایی و قطعی بر اندیشه شیعه امامی در زمان امام رضا بکار بست.
وی باگرد آوردن علما واهل گفتگو، در صدد بود امام را در خصوص بزرگترین مدعای او و پدرانش مبنی بر داشتن علم خاص به علوم و آثار پیامبر اکرم شکست دهد. هدفش این بود که با شکست دادن امام رضا (ع) در مساله امامت، مذهب تشیع سقوط کند و برای همیشه خورشید شیعه و امامان شیعه خاموش شود.
در کتاب زندگانی سیاسی امام رضا (ع) هدف مأمون از واگذاری ولایتعهدی به امام رضا کاسته شدن قداست معنوی امام نزد مردم بیان شده است، تا مردم ببینند که امام زاهد نیست و به مقامات دنیوی و مادی علاقمند است ولی این کار مامون بی سرانجام و ناکام ماند.
سرانجام آخر ماه صفر سال ۲۰۳ هجری قمری امام به دور از اهل بیتش(ع) با توطئه های دشمن دار فانی را وداع گفت

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *