انشا درمورد روز جهانی کودک

فال روزانه

 کودکی و آرزوهای قشنگ

کوچک‌اند، اما آرزوهای بزرگ دارند، اگر از ما که ادعای بزرگی داریم بپرسید چه آرزویی دارید، بی‌شک آرزوی برگشتن به روزهای و بی‌غل و غش کودکی‌مان را داریم.

کودکان، آسیب‌پذیر‌ترین گروه در هر جامعه هستند و دنیای بسیار قشنگی دارند.

توجه نکردن به کودکان به علت مشکلات اقتصادی و کاستن بودجه‌هایی که شرایط زندگی و حیات کودکان را خدشه‌دار می‌سازد، البته نیاز کودکان تنها مالی نیست و خیلی وقت‌ها کودکان از نظر عاطفی و روحی ضربه می‌خورند.

کوچک‌اند، ولی آرزوهای بزرگ دارند. اگر از ما که بزرگتر‌ها بپرسند چه آرزویی دارید، بی‌شک آرزوی برگشتن به روزهای پاک و بی‌غل و غش کودکیمان را داریم. بین آرزوی ما و کودکان خیلی فرق است و آن اینکه شاید آن‌ها بالاخره روزی به آرزویشان برسند، ولی آرزوی ما بعید و دست نیافتنی است.

رسول گرامی اسلام(ص) می‌فرماید: «به کودکان خود محبت کنید و نسبت به آن‌ها ترحم کنید. وقتی به آن‌ها وعده دادید، وفا کنید، چون آن‌ها جز این‌که شما را روزی‌دهنده خود می‌بینند تصور دیگری ندارند».

خواستیم با یک بهانه خوب سراغ کودکان برویم و چه بهانه‌ای بهتر از روز جهانی کودک، روزی که همه جا از آن‌ها و حق و حقوقشان و آرزو‌هایشان صحبت می‌کنند.

دوست دارم پدرم برام عروسک سخن‌گو بخرد

زهرا بابایی ۱۲ ساله از خدا می‌خواهد: «خدایا! همه‌ی بچه‌های کلاسمان زن داداش دارند، از تو می‌خواهم مرا زن دادش دار کنی! ‌ای خدای مهربان! من سال‌هاست آرزو دارم که پدرم برام یک عروسک سخنگو بخرد، اما پدرم بدلیل بی‌پولی نتوانسته. مطمئن هستم امسال به آرزوی خودم می‌رسم. ‌ای خدای مهربان! من رستم دستان را خیلی دوست دارم از تو خواهش می‌کنم کاری کنی که شبی او را در خواب ببینم»!

دوست دارم همه‌ی کتاب قصه‌های دنیا مال من باشد

محمد علی موسوی، پنج ساله؛ «آرزو می‌کنم مادرم هیچ وقت مریض نشود. کاش زود‌تر بزرگ می‌شدم تا مثل حسین آقا، راننده سرویس مدرسه‌ام، رانندگی می‌کردم. دلم می‌خواهد تمام کتاب قصه‌های دنیا مال من باشد. اگه جای مامان و بابا بودم به سلامتی خودم فکر می‌کردم.

دلم می‌خواهد مادرم از اداره‌اش اخراج بشود و دیگر سرکار نرود، چون همیشه تو خونه تنهام و مجبورم تن ماهی و ساندویچ‌های سرد و با سس فراوان بخورم. آرزو می‌کنم امروز مامانم و بابام منو به سینما و پارک ببرن».

خدایا صدای گریه برادر کوچکم را کم کن

بردیا سیاح می‌گوید «پدر من نجاری دارد. من همیشه برای سالم بودن او دعا می‌کنم.از خدا می‌خواهم بازار نجاری او و همه نجار‌ها را خوب کند تا بتوانم پول عضویت باشگاه ورزشی را از او بگیرم چون وقتی از او پول عضویت باشگاه را می‌خواهم می‌گوید: “بازار نجاری خوب نیست»!

خدایا ازت می‌خوام صدای گریه برادر کوچیکم رو کم کنی! اگه جای مامان و بابا بودم بهشون می‌گفتم عیدی من را از من نگیرند. آن‌ها هر سال عیدی‌هایی را که من جمع می‌کنم از من می‌گیرند و به بچه‌ آنهایی می‌دهند که به من عیدی می‌دهند»!

آرزو دارم معلم شوم

سپیده رضایی ۱۰ ساله می‌گوید: «آرزو دارم معلم شوم تا زحمت پدر و مادرم و معلمانم رو بی‌نتیجه نذارم، از خدا می‌خواهم توهر خونه‌ای شادی موج بزنه وخونه ما هم همینطور، و آرزو دارم مامان و بابا حلالم کنن و عاقم نکن، و خدا منو ببخشه بخاطر تمام اشتباهاتی که می‌دونستم اشتباهه و شیطونه هی اومد در گوشم و گولم زد».

کاش مامان و بابا جای من مدرسه می‌رفتند

رضا اکبری ۱۲ ساله؛ «آرزو دارم بجای این‌که من به مدرسه بروم مادر و پدرم به مدرسه بروند. آن وقت آن‌ها هم می‌فهمیدند که مدرسه رفتن چقدر سخت است و این قدر ایراد نمی‌گرفتند! شبا اینقد بهم سخت نمی‌گرفتند، که چرا مسواک نمی‌زنی چقدر پای تلوزیون می‌شینی اگه جای مامان و بابا بودم یک گوشی برای پسرم می‌خریدم».

همچنین بخوانید: انشا درمورد کودکی من

چرا حیوانات درس نمی‌خوانند!!

المیرا عباس‌زاده ۱۱ ساله می‌گوید: «من دعا می‌کنم که خودمان نه، همه مردم جهان در روز قیامت به بهشت بروند. خدای قشنگ سلام! خدایا چرا حیوانات درس نمی‌خوانند؟ اما ما باید هر روز درس بخوانیم؟ از خدا می‌خواهم آن‌ها درس بخوانند و ما مثل آن‌ها استراحت کنیم! و از خدا می‌خواهم اگر دل درد گرفتیم نسل دکتر‌ها که آمپول می‌زنند منقرض شود تا هیچ دکتری نتواند به من آمپول بزند».

همه ملت‌ها باید به کودکان توجه داشته باشند

عبدالرضا صمدی مدیر کل کانون پرورشی و فکری خراسان‌جنوبی به‌مناسبت روز کودک گفت: با تولد هر انسانی وظایف خانواده و سازمان‌ها و همه ملت‌ها برای زندگی آن کودک آغاز می‌شود و همه ملت‌ها با هر آداب و رسومی باید به کودکان توجه داشته باشند.

وی با اشاره به برخی مفاد پیمان نامه حقوق کودکان گفت: در ماده ۶ پیمان نامه حق بقای کودکان، در ماده ۱۳ حق آزادی بیان کودکان، در ماده ۲۸ حق برخورداری از آموزش برای کودکان و در ماده ۳۱ این پیمان نامه حق استراحت و فراغت کودکان بیان شده است که بسیار مهم است به این دلیل که کودکان کار در کشورهای مختلف از این حق برخوردار نیستند.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان‌جنوبی گفت: تلاش‌های موثری برای اجرای حقوق کودکان در ایران انجام شده است و سازمان‌ها و نهادهای مختلفی در این زمینه تلاش و برنامه‌ریزی می‌کنند، اما کودکان نیازمند توجه بیشتری هستند.

صمدی خاطرنشان کرد: در کشور سند رشد و تعالی کودک وجود ندارد تا بتوان نیازهای جسمی و عقلانی کودکان را فراهم کرد و امید داریم کارگروه کودک و نوجوان در زمینه‌ی تأمین مسائل مختلف کودکان تشکیل شود و توان‌مندی‌ها و استعدادهای کودکان و نوجوانان را نباید فراموش کرد.

وی ادامه داد: متأسفانه علیرغم توجه به کودکان در جامعه، شاهد کودکان کار، کودکان طلاق، کودکان بزه‌کار و آسیب دیده هستیم که این امر باعث زشت نشان دادن چهره کودکان شده و برای این‌که جامعه عاری از ناهنجاری باشد باید به این نوع کودکان توجه خاصی صورت گیرد.

صمدی با اشاره به روز شمار هفته کودک گفت: روز بیستم مهر با عنوان «دنیا، صلح و دوستی» نامگذاری شده است و در این روز کاروان مهر با مشارکت کانون، بهزیستی، شهرداری و میراث فرهنگی به سراغ کودکان کار خواهد رفت تا هفته ملی کودک را به آنان تبریک بگوید.

وی گفت: روز ۱۶ و ۱۸ مهرماه عضویت در کتاب‌خانه‌های عمومی برای کودکان رایگان خواهد بود و در ۱۶ مهر روز جهانی کودک بازدید از موزه‌های استان رایگان است و کودکان استان خراسان‌جنوبی می‌توانند در طول هفته کودک از نهالستان منابع طبیعی استان بازدید کنند.

از تنبیه اشتباه کودکان بپرهیزید

«فاطمه حسینی‌مقدم» روان‌شناس کودکان با بیان این‌که والدین باید از تنبیه اشتباه کودکان بپرهیزند، به ایسنا گفت: در صورت اعمال اشتباه در تربیت کودکان شاهد بروز مشکلات متعدد در حوزه‌ی روانی، رفتاری و شخصیتی کودک خواهیم بود و از این موارد اشتباه شاهد تنبیه‌های اشتباهی می‌شویم که هیچ لزومی ندارد. در واقع آنان به خاطر انجام رفتارهایی مثل مانند کنجکاوی و دست زدن به وسایل گوناگون تنبیه می‌شوند که جزء رفتارهای رشدی و ویژگی‌های شخصیتی آنهاست.

این روان‌شناس کودک اظهار کرد: ترس می‌تواند موجب شب ادراری کودک شود که بر اثر دیدن نزاع و مشاجره والدین، فیلم‌ها و تصاویر خشن یا هر موقعیت ترسناک دچار شب‌ادراری می‌شود. و در این مواقع باید ریشه‌یابی شود.

والدین با قصه‌گویی برای کودک همزاد پنداری ایجاد کنند

حسینی‌مقدم خاطرنشان کرد: والدین باید برای کودک خود قصه بگویند و طی قصه کودکی که تمیز و خوشبو است را شخصیت اصلی قرار دهند تا کودک با او همزاد پنداری کند و از اشتباهات خود کم کند. هم‌چنین توصیه می‌شود والدین موقع قصه گفتن دستان کودک را بگیرند و به او بگویند که همیشه کنار کودک هستند این موضوع به لحاظ روانی به کودک قدرت می‌دهد.

این روان‌شناس کودک گفت: چنانچه کودک رفتار ناپسندی انجام داد والدین باید به او بگویند ما تو را دوست داریم اما از رفتار تو ناراحت هستیم و باید در این رابطه با هم صحبت کنیم این رفتار موجب می‌شود که دوست داشتن کودک را مشروط نکنیم.

والدین نباید اضطراب خود را به کودکشان منتقل کنند

وی ادامه داد: اضطراب والدین به کودک منتقل می‌شود اگر پدر و مادر نسبت به وضعیت تحصیلی فرزند خود اضطراب داشته باشند آن را به کودک انتقال می‌دهند و مانع از پیشرفت تحصیلی او می‌شوند.

این روان‌شناس کودک افزود: تحصیل باید در کنار سایر سرگرمی‌ها باشد، چون به تنهایی موجب دلزدگی می‌شود.

حسینی با بیان این‌که تنبیه به‌عنوان آخرین راهکار تربیتی، خوب است، افزود: چگونگی آن هم‌چنین مشخص شدن موضوع تنبیه مسأله بسیار مهمی است که باید همواره از سوی والدین مورد توجه قرار گیرد.

وی تصریح کرد: والدین باید بدانند که به هیچ‌عنوان نباید با کودک خود قهر کنند و تنبیه عاطفی نباید از سوی والدین اعمال شود، چون قهر کردن بد‌ترین نوع تنبیه بوده و همانطور که گفته شد، آسیب‌های متعددی را به همراه دارد.

شما میتوانید انشاهای خود را به آدرس ایمیل enshasara.ir@gmail.com ارسال کنید تا با نام شما در سایت انشا سرا قرار بگیرد.

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *